Prescription Sunglasses 186711-c
In stock
Description / Prescription Sunglasses 186711-c
Prescription Sunglasses 186711-c are striking and sophisticated rectangle frames with a refined full-rim design. These frames showcase sleek rectangle lenses in an elegant front design along with distinctive temples on the sides that feature captivating rhinestones embedded around the hinges. These frames display polished finishes that make them particularly eye-catching. These frames are crafted from lightweight metal and include spring hinges for a comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 186711-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 48 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |