Rectangle Eyeglasses 185650
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185650
Rectangle Eyeglasses 185650 are highly alluring and sophisticated rectangular frames with an elegant full-rim design. These eyeglasses showcase stylish rectangular lenses in a refined front profile complemented by sleek, slender temples. The sophisticated gunmetal finish adds a distinguished touch of finesse to their timeless appeal. Crafted from lightweight metal, these frames feature spring hinges for a comfortable, secure fit that adapts perfectly to your face. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185650 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Gunmetal |