Rectangle Eyeglasses 185601
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185601
Rectangle Eyeglasses 185601 are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a refined front design that offers a clean, modest appeal and is paired with appealing wide flat temples on the sides. Finished in a sophisticated black tone, these frames look polished and refined. They are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185601 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |