Rectangle Eyeglasses 185471
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185471
Rectangle Eyeglasses 185471 are premium alluring rectangular frames with an elegant full-rim design. These sophisticated frames showcase sleek rectangular lenses in a refined front that features captivating stud rivets embedded around the corners and connects to striking flat temples on the sides. The sleek black finish enhances their eye-catching appeal. Crafted from acetate these frames are durable and long-lasting and spring hinges assure a cozy snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185471 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Black |