Rectangle Eyeglasses 185417
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185417
Rectangle Eyeglasses 185417 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design and stylized flat temples on the sides, featuring intriguing rhinestones embedded in their appealing hinge design. Finished in a classy black-gold tone, these frames are even more eye-catching. Crafted from lightweight TR-90 material, they ensure comfortable all-day wear while maintaining a sophisticated and elegant look. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185417 |
|---|---|
| Frame Width | 129 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Small |
| Frame Features | Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Gold |