Rectangle Eyeglasses 185415
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185415
Rectangle Eyeglasses 185415 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring a lovely two-tone look, seamlessly joined by appealing wide flat temples on the sides. The classy black-blue finish adds a touch of finesse, enhancing their sophisticated allure. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames are comfortable for everyday wear and feature spring hinges to ensure a pleasant, secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185415 |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Blue |