Rectangle Eyeglasses 185409
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185409
Rectangle Eyeglasses 185409 are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the classy front design that features a lovely two-tone look and is joined by appealing flat temples on the sides. These frames boast a classy matte black tortoise finish that makes them look even more eye-catching. Designed from lightweight TR-90 material, these frames also feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185409 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Matte Black Tortoise |