Rectangle Eyeglasses 185397
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185397
Rectangle Eyeglasses 185397 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design, paired with appealing temples on the sides. Finished in a classy printed blue tone that beautifully complements their gorgeous allure for a more refined look, these frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185397 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Printed-Blue |