Rectangle Eyeglasses 185355-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185355-c
Rectangle Eyeglasses 185355-c are high-quality, alluring, and elegant-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design, paired with appealing flat temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, ensuring both durability and comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185355-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |