Rectangle Eyeglasses 185312-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185312-c
Rectangle Eyeglasses 185312-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with enticing lens rims, paired with stylized temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance and subtle textured details. Finished in appealing tones that add a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185312-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |