Rectangle Eyeglasses 185282-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185282-c
Rectangle Eyeglasses 185282-c are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design and paired with appealing temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance. Finished in classy tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185282-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |