Rectangle Eyeglasses 185275-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185275-c
Rectangle Eyeglasses 185275-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design and paired with dainty temples on the sides, showcasing a lovely two-tone appearance. Finished in classy tones that add a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185275-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |