Rectangle Eyeglasses 185230-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185230-c
Rectangle Eyeglasses 185230-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with enticing lens rims, paired with stylized temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance and subtle textured details. Finished in classy tones that add a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185230-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |