Rectangle Eyeglasses 185213-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185213-c
Rectangle Eyeglasses 185213-c are highly alluring and elegant-looking frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design, paired with dainty temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance and subtle textured details. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant all-day fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185213-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |