Rectangle Eyeglasses 185171-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 185171-c
Rectangle Eyeglasses 185171-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design with enticing textured details, paired with appealing flat temples on the sides. Finished in captivating tones that make them even more eye-catching, these frames are crafted from lightweight TR-90 material, ensuring comfortable all-day wear without compromising on style. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185171-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |