Rectangle Eyeglasses 185134
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185134
Rectangle Eyeglasses 185134 are high-quality, alluring-looking rectangle frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully enhanced by a refined front design with subtle elegance, paired with sleek, slender temples on the sides. Finished in a sophisticated blue-grey tone for added visual appeal, these frames are crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring both durability and comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185134 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Grey |