Rectangle Eyeglasses 184967-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184967-c
Rectangle Eyeglasses 184967-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a classy front with enticing lens rims and are joined by sleek, slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a touch of finesse to their retro allure, making them even more eye-catching. Crafted from lightweight metal and featuring spring hinges, they ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184967-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |