Rectangle Eyeglasses 184907-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184907-c
Rectangle Eyeglasses 184907-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses set in a refined front design with enticing textured details and appealing lens rims and are joined by sleek temples on the sides. They boast classy finishes that make them look even more eye-catching. Designed from lightweight metal, these frames feature spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184907-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |