Rectangle Eyeglasses 184873-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184873-c
Rectangle Eyeglasses 184873-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a refined front design, beautifully complemented by the stylized temples on the sides featuring finely carved details. Their classy finishes blend seamlessly with the retro allure for a sophisticated look. These frames are crafted from lightweight metal and feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 184873-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |