Rectangle Eyeglasses 184864-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184864-c
Rectangle Eyeglasses 184864-c are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a sleek front featuring enticing lens rims and subtle stud rivets, joined by sleek flat temples on the sides. Their classy finishes lend a refined touch of finesse to the retro-inspired allure. Crafted from lightweight metal, these frames ensure durability and comfort, while spring hinges provide a pleasant and secure fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 184864-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |