Rectangle Eyeglasses 184379-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184379-c
Rectangle Eyeglasses 184379-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, highlighted by enticing stud rivets, a textured nose bridge, appealing lens rims, and dainty flat temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they offer both style and durability. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184379-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |