Rectangle Eyeglasses 184323-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184323-c
Rectangle Eyeglasses 184323-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, complemented by dainty temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit for everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184323-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |