Rectangle Eyeglasses 184305-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184305-c
Rectangle Eyeglasses 184305-c are high-quality and alluring rectangular frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by the retro-inspired half-rim structure, highlighted by an enticing front design and dainty temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184305-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |