Rectangle Eyeglasses 184301-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184301-c
Rectangle Eyeglasses 184301-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, complemented by enticing temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184301-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |