Rectangle Eyeglasses 184234-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184234-c
Rectangle Eyeglasses 184234-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front with an enticing nose bridge, complemented by dainty temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from lightweight metal, they feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184234-c |
|---|---|
| Frame Width | 130 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Small |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |