Rectangle Eyeglasses 184191-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184191-c
Rectangle Eyeglasses 184191-c are stylishly designed and appealing rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front with a unique look, complemented by appealing temples on the sides. These frames boast sophisticated finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184191-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |