Rectangle Eyeglasses 184152-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184152-c
Rectangle Eyeglasses 184152-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front with an enticing central nose bridge, complemented by stylized temples on the sides. Sophisticated finishes add a subtle touch of finesse, enhancing their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames are equipped with spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 184152-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 148 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |