Rectangle Eyeglasses 184147-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184147-c
Rectangle Eyeglasses 184147-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, complemented by stylized temples on the sides with a charming two-tone look. These frames boast classy finishes that blend beautifully with their retro aesthetics for a more refined appearance. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they include spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184147-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |