Rectangle Eyeglasses 184075-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184075-c
Rectangle Eyeglasses 184075-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front with a subtle allure, complemented by dainty flat temples on the sides with enticing textured details. These frames boast captivating finishes that lend a more refined look. Crafted from lightweight TR-90 material, they ensure comfortable all-day wear while maintaining durability and style. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 184075-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |