Rectangle Eyeglasses 184032-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 184032-c
Rectangle Eyeglasses 184032-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front with a subtle allure, complemented by stylized temples on the sides. Chic finishes enhance their gorgeous appeal, lending a more refined look. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames offer comfortable wear and feature a keyhole nose bridge for a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184032-c |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |