Rectangle Eyeglasses 183646-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183646-c
Rectangle Eyeglasses 183646-c are stylish and appealing rectangle frames with a stunning half-rim design. These frames feature sleek rectangle lenses in a classy front design with enticing lens rims, joined by dainty temples on the sides. Their classy finishes blend beautifully with the retro-inspired look, adding a refined touch of sophistication. Designed from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames ensure both durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183646-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |