Rectangle Eyeglasses 183642-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183642-c
Rectangle Eyeglasses 183642-c are high-quality, alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses beautifully complemented by an enticing front design and dainty temples on the sides. The appealing finishes add a refined touch of finesse to their retro allure. These lightweight frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183642-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |