Rectangle Eyeglasses 183627-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183627-c
Rectangle Eyeglasses 183627-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses enhanced by a sleek front design and dainty temples on the sides that showcase an enticing hinge design. The chic finishes lend a refined touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames ensure durability and lasting comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183627-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 35 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |