Rectangle Eyeglasses 183606-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183606-c
Rectangle Eyeglasses 183606-c are stylish and elegantly designed rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design that includes an enticing nose bridge in the center, joined by stylized temples on the sides. The sophisticated finishes blend beautifully with their retro allure, making them even more eye-catching. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames offer both durability and comfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183606-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |