Rectangle Eyeglasses 183603-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183603-c
Rectangle Eyeglasses 183603-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a sleek half-rim construction. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design, complemented by dainty temples on the sides that showcase a lovely two-tone look. The sophisticated finishes lend a nice touch of finesse to their retro allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183603-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |