Rectangle Eyeglasses 183582-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183582-c
Rectangle Eyeglasses 183582-c are stylish and alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature sleek rectangle lenses complemented by a refined front design and stylized temples on the sides that showcase a lovely two-tone look. The classy finishes blend beautifully with their retro-inspired aesthetics, enhancing their overall appeal. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames also feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183582-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |