Rectangle Eyeglasses 183574-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183574-c
Rectangle Eyeglasses 183574-c are stylish and alluring rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature sleek rectangle lenses beautifully complemented by a refined front design and enticing temples on the sides. The sophisticated finishes lend a nice touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames offer both durability and comfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183574-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |