Rectangle Eyeglasses 183568-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183568-c
Rectangle Eyeglasses 183568-c are stylish rectangle frames with a classy half-rim design. These frames feature sleek rectangle lenses in a refined front design, complemented by dainty temples on the sides that showcase an intriguing hinge design. The sophisticated finishes lend a nice touch of finesse to their retro-inspired look. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, these frames offer both style and comfort for everyday wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183568-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |