Rectangle Eyeglasses 183479-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183479-c
Rectangle Eyeglasses 183479-c are highly alluring and elegantly crafted rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design with enticing lens rims, seamlessly joined by appealing temples on the sides. The captivating finishes enhance their sophisticated charm, making them even more eye-catching. These frames are designed from lightweight metal for comfortable wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183479-c |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |