Rectangle Eyeglasses 183441-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183441-c
Rectangle Eyeglasses 183441-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim style. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring enticing lens rims, seamlessly joined by dainty temples on the sides. The classy finishes add a touch of finesse, enhancing their timeless retro appeal. These frames are crafted from a combination of metal and lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183441-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |