Rectangle Eyeglasses 183405-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183405-c
Rectangle Eyeglasses 183405-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim style. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the refined front design and the sleek, seamless temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a touch of finesse to their sophisticated look. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, they offer durability and comfort for all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183405-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 48 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |