Rectangle Eyeglasses 183394-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183394-c
Rectangle Eyeglasses 183394-c are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design that exudes subtle elegance, beautifully paired with sleek temples on the sides adorned with finely carved details. The captivating finishes enhance their sophisticated look, making them even more eye-catching. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, these frames ensure durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183394-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |