Rectangle Eyeglasses 183342-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183342-c
Rectangle Eyeglasses 183342-c are stylish and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are beautifully complemented by the refined front design and the nicely carved temples on the sides. The captivating finishes of these frames add a graceful touch of finesse to their sophisticated appeal. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183342-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |