Rectangle Eyeglasses 183276-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183276-c
Rectangle Eyeglasses 183276-c are highly alluring and elegantly designed rectangle frames with a classy full-rim style. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design that exudes subtle allure, complemented by the nicely carved sleek temples on the sides. The appealing finishes add a nice touch of finesse to their retro-inspired look. These frames are crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring durability and comfortable wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183276-c |
|---|---|
| Frame Width | 147 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 148 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |