Rectangle Eyeglasses 183263-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183263-c
Rectangle Eyeglasses 183263-c are stylish and elegantly crafted frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are set in a refined front design that exudes a subtle allure and is joined by sleek flat temples on the sides. The chic finishes of these frames blend beautifully with their gorgeous aesthetics, lending a nice touch of finesse. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring durability and comfort. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183263-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |