Rectangle Eyeglasses 183247-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 183247-c
Rectangle Eyeglasses 183247-c are stylishly designed and appealing rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are complemented by a refined front design that showcases a subtle allure and is joined by sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames blend beautifully with their retro-inspired look, adding a nice touch of finesse. These frames are crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, ensuring durability and comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 183247-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |