Rectangle Eyeglasses 183241
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% discount on all lenses, coatings, and tints. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 183241
Rectangle Eyeglasses 183241 are stylish and alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The elegant rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the stylized front that features a lovely two-tone look and is gracefully paired with bold flat temples on the sides. The captivating tortoise-brown finish enhances their sophisticated aesthetics, making them even more eye-catching. These frames are crafted from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 183241 |
|---|---|
| Frame Width | 144 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise-Brown |