Rectangle Eyeglasses 182803-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182803-c
Rectangle Eyeglasses 182803-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames boast sophisticated design aesthetics and come with the stylized front design that has a lovely two-tone look and is joined by the dainty temples on the sides. The chic finishes of these frames add a nice touch of finesse to this classy full-rim design. These frames are designed from lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear, and spring hinges and a keyhole nose bridge are there for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182803-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |