Rectangle Eyeglasses 182531-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182531-c
Rectangle Eyeglasses 182531-c are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice, modest allure and is joined by the dainty temples on the sides that have a lovely two-tone look. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges to assure a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182531-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |