Rectangle Eyeglasses 182508-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182508-c
Rectangle Eyeglasses 182508-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has a nice translucent look and is joined by the sleek slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this design. These frames are designed with the combination of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182508-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |